12
Kov

Šmeižiką moteris norėtų „patenkinti“ kojomis

Teismui pinigine bauda nubaudus klaipėdietę mokytoją, kuri keršydama buvusiam savo draugui išspausdino internete melagingą skelbimą esą jis gėjus, atsirado dar daugiau žmonių, panorusių nuteisti panašius kvailus pokštus krečiančius asmenis. Interneto svetainių kūrėjai tikina, kad nustatyti, kas parašė melagingą skelbimą, dažniausiai nėra sudėtinga. Tačiau tai būtinai reikia daryti su policijos pagalba, kad nebūtų pažeistas Duomenų apsaugos įstatymas. Tiesa, kadangi internetinis šmeižtas įvardijamas dar kaip visai nauja nusikaltimų rūšis, policijos pareigūnai, nors ir privalo, ne visada skuba padėti nuo melagingų skelbimų platintojų nukentėjusiems žmonėms.
Klaipėdietė Danutė (vardas pakeistas. – Aut. past.), visą mėnesį kentėjusi nuo telefoninių skambučių ir vyrų siūlymų suteikti seksualines paslaugas, kreipėsi pagalbos į policijos pareigūnus. Tačiau šie apgailestavo, kad neturi interneto ryšio ir negali niekuo padėti, mat net negali patikrinti, ar jos pateikta informacija yra teisinga.
Nežino kur kreiptis
„Kur man kreiptis? Negi neįmanoma nubausti tų žmonių, kurie apkartino mano ir mano vaiko gyvenimą?“ – teiravosi Danutė. Moters pasakojimu, sausio pradžioje netikėtai į mobilųjį telefoną paskambinęs nepažįstamas vyriškis klausė, už kiek ji su juo permiegotų. Apstulbusiai Danutei netrukus paskambino dar keletas vyriškių ir pareiškė, jog jie skambina pagal skelbimą. „Skambučiai netilo nei dieną, nei naktį. Gaudavau ir SMS žinučių, kurių turinys toks baisus, kad net plaukai šiaušiasi. Pavyzdžiui, vyrai teiraudavosi ar galėsiu juos patenkinti oraliniu būdu ir t.t. Draugės dukra padėjo man surasti internete tą nelemtą skelbimą. Ten buvo rašoma: „Moteris ieško tvirto vyro pasitenkinimui. Sumokėsiu“. Ir nurodytas mano vardas ir telefono numeris. Jei sužinočiau, kas taip padarė, aš tą žmogų ir rankomis ir kojomis taip „patenkinčiau“, – pyko nukentėjusioji.
Sielojasi dėl vaiko
Ji spėja, kad toks skelbimas buvo išspausdintas ne vienoje interneto svetainėje. Kitose, be kita ko, buvo nurodytas ir jos namų adresas. Tai jai pasakė prisiskambinę vyrai. Mažametį vaiką auginanti vieniša moteris labiausiai sielojosi dėl savo atžalos. Kadangi ji dažnai dirba naktinėje pamainoje, ji baiminosi, kad koks nors girtuoklis nesugalvotų ieškoti „mergaitės pagal skelbimą“ jos namuose, kur miega vienas paliktas vaikas.
Konkurentės kerštas?
Danutė sakė iš pradžių bandžiusi tiesiog pasijuokti iš tokio kvailo pokšto. Tačiau, kai vieną dieną jos namuose apsilankė Vaikų teisių apsaugos specialistės ir pranešė gavusios anoniminį skambutį, esą ji yra alkoholikė ir neprižiūri savo vaiko, moteriai trūko kantrybė ir ji nuėjo į policiją. „Policijos pareigūnas tik paklausė, ar įtariu, kas galėjo mane apšmeižti internete ir telefonu. Tačiau iš karto perspėjo, kad nelabai galės padėti, nes neturi interneto ryšio, tad negali susekti iš kur buvo išspausdintas tas nelemtas skelbimas ir patikrinti, ar mano pateikti duomenys yra teisingi. Jis tiesiog patarė man pasikeisti telefono numerį“, – pasakojo Danutė.
Ji pati sako įtarianti, kad šitaip ją sumenkinti bando naujoji jos vaiko tėvo sugyventinė. Tačiau moteris suvokia, jog neturinti jokių įrodymu ji pati gali būti apkaltinta šmeižtu, juolab kad jos konkurentė esanti įtakinga ir turtinga moteris.
Pareigūnas sutriko?
Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Albinas Strumyla apgailestauja dėl netikusio policijos pareigūno poelgio. Tačiau, pasak jo, kadangi ši nusikaltimų rūšis yra dar labai šviežia, gali būti, jog kai kurie pareigūnai sutrinka ir nebežino, kaip padėti nukentėjusiesiems. „Gyventojai turi žinoti, kad policijos pareigūnas privalo padėti. Pakanka nueiti į bet kurį policijos komisariatą ir palikti pas budėtoją pareiškimą. Pareigūnas privalo patikrinti pateiktą informaciją ir, jei reikia, pradėti ikiteisminį tyrimą“, – sakė A. Strumyla. Tiesa, jis sakė kol kas nepastebėjęs, kad policijos suvestinėse būtų pareiškimų, kur gyventojai kreiptųsi prašydami padėti išsiaiškinti, kas juos apšmeižė internete. Yra buvę tik keletas atvejų, kai į policiją kreipėsi spaudoje spausdinamuose skelbimuose nepagrįstai paminėti žmonės.
Kadangi uostamiesčio policijos pareigūnai neturi patirties tiriant internetinio šmeižto bylas, pasak A. Strumylos, sunku pasakyti, ar visada įmanoma susekti, kas išspausdino melagingą informaciją. „Manau, kad viskas įmanoma“, – sakė policijos atstovas.
Susekti nesunku
Internetinės skelbimų svetainės savininkas Kastytis Balčiūnas minėjo kasdien sulaukiantis po keletą apšmeižtų žmonių skambučių. Pasak jo, kadangi daugėja žmonių, besinaudojančių internetu, daugėja ir melagingų skelbimų. Ypač populiaru parašyti, jog žmogus neva teikia seksualines paslaugas ir nurodyti priešo telefono numerį. Jo patirtis rodo, kad dažniausiai taip keršija įskaudinti buvę vyrai, žmonos, meilužiai. „Susekti, iš kurio kompiuterio buvo atsiųstas skelbimas, nėra sunku. Mes pranešame nukentėjusiajam koks yra to kompiuterio IP adresas. Be to, galime ir raštu patvirtinti, jog toks skelbimas tikrai buvo išspausdintas mūsų internetinėje svetainėje, kad žmogus galėtų policijai pateikti tai kaip įrodymą. Toliau nukentėjusysis pats turi bendrauti su
policijos pareigūnais“, – tikino K. Balčiūnas.
Vos tik gavę žinių apie melagingą informaciją, internetinės svetainės darbuotojai ją ištrina. „Be to, galime padaryti, kad iš to kompiuterio ar mobiliojo telefono siunčiami skelbimai ateityje būtų blokuojami. Tačiau visiškai apsisaugoti nuo tokių pokštininkų nėra galimybės“, – sakė K. Balčiūnas. Kadangi jo internetinę svetainę kasdien pasiekia per 10 tūkstančių skelbimų, esą fiziškai neįmanoma perskambinti kiekvienu nurodytu telefono numeriu ir pasitikslinti, ar norima paskelbti informacija teisinga. Dažniausiai nukentėjusiesiems sunkiausia būna nustatyti, kurioje internetinėje svetainėje yra publikuotas skelbimas. Be to, ne visos svetainės skelbia savo telefonų numerius, kuriais paskambinus būtų galima pareikalauti ištrinti melagingą informaciją.
Už tokį pokštą – piniginė bauda
„Vakarų ekspresas“ rašė, kad Klaipėdos apylinkės teismas vienai klaipėdietei už internetinį pokštą jau paskyrė piniginę baudą. Už tai, kad informatikos mokytoja keršydama buvusiam draugui išspausdino internete skelbimą, kuriame teigiama, jog jis esąs gėjus ir ieško draugo, bei nurodė jo telefono numerį, moteris nubausta 10 MGL bauda – 1,25 tūkst. litų. Be to ji turėjo atlyginti buvusiam draugui neturtinę žalą – 2 tūkst. litų ir apmokėti jam teisininko paslaugas – beveik 1,5 tūkst. litų.
Tiesa, gėjumi išvadinto klaipėdiečio advokatai pripažino, kad bylą laimėti ir prisiteisti neturtinę žalą nebuvo lengva. Advokatas Henrikas Mackevičius minėjo, kad tokios bylos tebėra naujovė ir dar laikomos neturinčios precedento. Pasak teisininko Juliaus Pankausko, šiuo atveju gelbėjo tai, kad kompiuterio IP adresas buvo viešas – kompiuteris priklausė mokyklai. Kai skelbimai spausdinami iš privačių kompiuterių, susekti, kam jie priklauso esą daug sudėtingiau. „Tačiau tokios bylos galėtų tapti kasdienybe. Ir, jei panašių bylų, kaip minėtos mokytojos atveju, fabula būtų perkelta į JAV, prie priteistų 2 tūkstančių atsirastų daug daug nulių“, – sakė J. Pankauskas. Jis, be kita ko, užsiminė, kad į jų kontorą jau kreipėsi dar keletas internete apšmeižtų klaipėdiečių.

Dienraštis „Vakarų Ekspresas“
Edita Užkuraitė
2005 m. kovo 12 d.

Share this post