07
Bir

Pokštas internete patuštins pedagogės piniginę

Vienos Klaipėdos vidurinės mokyklos informatikos mokytojos buvusiam meilužiui iškrėstas pokštas pasiekė net teisėsaugos institucijas. Moteris neneigia interneto svetainėje išspausdinusi skelbimą, kuriame jos buvęs meilužis neva skelbiasi esąs gėjus. Tačiau motyvų, kodėl taip pasielgusi, pedagogė neatskleidžia ir atsisako kalbėti su žurnalistais. Tuo metu gėjumi viešai išvadintas vyriškis prašo atlyginti neturtinę žalą. Kitu atveju jo ieškinys pasiektų teismą, o už tokį pokštą gali grėsti laisvės apribojimas iki 2 metų.

Nepadorūs pasiūlymai
Prieš dvejus metus išsiskyręs ir vaiką turintis 29 metų klaipėdietis A.M. (pavardė redakcijai žinoma) sako dar iki šiol sulaukiantis nepadorių pasiūlymų telefonu. Pirmoji jį šokiravusi SMS žinutė vyrą pasiekė po velykų. Jam siūlė susitikti vyriškis. Dar labiau suklusti privertė vienas po kito dieną ir naktį jam adresuoti telefoniniai skambučiai, kuriuose homoseksualūs vyrai siūlė jam savo paslaugas. Netrukus vyras išsiaiškino, kur šuo pakastas. Net dešimtyje populiariausių interneto svetainių buvo išspausdintas toks skelbimas: „29 m. simpatiškas, materialiai apsirūpinęs, seksualus vyras ieško draugo. Galiu būti ir aktyvus, ir pasyvus“. Šalia skelbimo buvo nurodyti visi A.M. duomenys ir telefono numeris. „Laimei, interneto svetainių darbuotojai buvo supratingi ir, vos tik aš į juos kreipiausi, šis skelbimas iškart buvo užblokuotas. Nepaisant to, per tris dienas, kol jis buvo publikuojamas, mano telefono numerį įsidėmėjo tūkstančiai žmonių. Tad nepadorių ir šokiruojančių pasiūlymų sulaukiu iki šiol“, – guodėsi vyriškis. Pavyzdžiui, vienoje internetino svetainėje nurodomi statistiniai duomenys, kad šį skelbimą skaitė 1554 asmenys, o 82 juo susidomėjo.

Atsekė siuntėjo adresą
A. M. netruko išsiaiškinti, kas jam „pakišo kiaulę“. Interneto svetainės darbuotojai jam pranešė, iš kokio adreso buvo atsiųstas minėtas skelbimas. Paaiškėjo, jog skelbimas buvo išsiųstas iš vienos uostamiesčio vidurinės mokyklos. „Tada viskas man pasidarė aišku. Kadangi aš neseniai buvau išsiskyręs su toje mokykloje dirbančia informatikos mokytoja, iškart supratau, kieno tai darbas. Juolab kad mes su ja išsiskyrėme prieš velykas, tada jai buvo mokyklinės atostogos, o skelbimas internete buvo išspausdintas iškart po atostogų“, – prisiminė A.M.
Jis pasakojo, kad, vos susipažinęs su mokykloje dirbančia moterimi, (pavardė redakcijai žinoma), iškart suprato, jog ji – ne jo žmogus, todėl nusprendęs santykius nutraukti. Jis svarstė, kad ši, matyt, turėjusi rimtesnių planų ir, nebesulaukusi jo skambučio, nusprendusi atkeršyti. „Man neįdomu, kodėl ji taip pasielgė. Čia ne turgus, nesiruošiu aiškintis motyvų. Kreipiausi į prokuratūrą, siekdamas moralinės žalos atlyginimo. Priešingu atveju kreipsiuosi į teismą. Tačiau tuomet galutinai sužlugdyčiau jai gyvenimą. Vargu ar dar kuri nors mokykla priimtų dirbti teistumą turinčią mokytoją. Kita vertus, ji nepagalvojo, kad gali sužlugdyti mano gyvenimą. Dabar gyvenu su drauge, tad iki šiol tebesitęsiantys naktiniai skambučiai mūsų gyvenimo tikrai nepuošia“, – svarstė nukentėjusysis.

Atsisakė komentuoti
Gėjumi išvadinto klaipėdiečio advokatas Henrikas Mackevičius sakė, kad šiuo metu jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamoji moteris buvo apklausta prokuratūroje. H. Mackevičius, taip pat bendravęs su ja, sakė susidaręs įspūdį, jog ši iki šiol nesuprantanti, kad toks pokštas jai gali labai liūdnai baigtis. „Vakarų ekspresui“ paskambinus pačiai pedagogei bei pranešus kad, norime sužinoti, kodėl ji sugalvojo taip pasielgti, moteris panoro susitikti.

Tačiau vėliau susitikimą atidėjo kitai dienai, kol galiausiai pareiškė, kad jos advokatas dar nėra susipažinęs su byla ir ji nenorinti komentuoti šios situacijos. „Nežinau, kokios sumos iš manęs yra prašoma, su A.M. dar nebuvome susitikę“, – tik tiek tepasakė moteris.

Pareikšti įtarimai
Ikiteisminį tyrimą pradėjęs prokuroras Darius Kasiulis sakė dar negalintis komentuoti šios istorijos. „Tegaliu pasakyti tik tiek, kad moteriai įtarimai pareikšti“, – sakė prokuroras. Jo teigimu, mokytojai įtarimai pareikšti pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio (šmeižimas), 2 dalį, kur teigiama, jog tas, kas šmeižė asmenį, neva šis padarė sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, arba per visuomenės informavimo priemonę, ar spaudinyje, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Taip pat jai pareikšti įtarimai pagal BK 155 straipsnio (įžeidimas) 1 dalį, kur teigiama, jog tas, kas veiksmu, žodžiu, ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

Pirmas atvejis
„Tai brovimasis į žmogaus asmeninį gyvenimą. Lygiai tas pats, kaip terorizuoti žmogų telefonu. Jam yra padaryta neturtinė žala, kurią įtariamoji turi atlyginti“, – situaciją įvertino advokatas H. Mackevičius. Jo praktikoje tai esąs pirmas atvejis, kai į teisėsaugos instituciją kreipiasi asmuo, apšmeižtas internete. Tačiau jam ne kartą teko ginti nukentėjusiuosius, apšmeižtus laikraščiuose publikuotuose skelbimuose.

Pasak advokato, lietuviai vis dažniau prašo atlyginti neturtinę žalą. Mūsų šalyje tai dar nėra milijoninės sumos tačiau kasmet jos auga ir, pasak H. Mackevičiaus, yra skaičiuojamos tūkstančiais litų.

Dienraštis „Vakarų ekspresas“
Edita Užkuraitė
2004 m. birželio 7 d.

Share this post