02
Lap

Mokėjimo kortelės – net ir septynmečiams

Parduotuvėje mokėjimo kortele atsiskaitęs pirmokėlis net prikandęs lūpą ant čekio stropiai bando išvedžioti savo parašą. Tokių vaizdų Lietuvoje bus galima išvysti nuo kitos savaitės.
„Swedbank“ pasiūlys mokėjimo korteles 7-13 metų vaikams.
Tad nereikėtų stebėtis pamačius bankomato klaviatūros klavišus vos pasiekiantį septynmetį pyplį, kuris įkiša savo mokėjimo kortelę, surenka PIN kodą ir išsigrynina pinigų.
Vaikai taps banko klientais
Tėvai ar globėjai galės sudaryti sutartis su banku, ir vaikams bus išduodamos „Visa Electron Junior“ mokėjimo kortelės.
Jomis mažamečiai savarankiškai galės išsigryninti pinigų bankomatuose arba už prekes atsiskaityti parduotuvėse.
Vaikai žinos savo kortelės PIN kodą, o parduotuvėse privalės pasirašyti ant čekio.
Kortelės savininkas prekybos vietose bus nustatomas pagal moksleivio pažymėjimą.
Ši kortelė turės visas įprastos debetinės kortelės funkcijas, tik jai bus nustatytas 100 litų dienos operacijų limitas, kurį tėvai dar galės sumažinti.
Taip pat galima visiškai apriboti galimybę išsiimti grynųjų pinigų iš bankomato ir leisti tik atsiskaityti už pirkinius parduotuvėse.
Policijai – daugiau darbo
„Mums tik padaugės darbo“, – išgirdusi apie „Swedbank“ pasiūlymą atsiduso Klaipėdos policijos nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyrio viršininkė Violeta Lideikytė.
Šios pareigūnės nuomone, mokėjimo korteles turintiems vaikams padidės rizika tapti nusikaltimo aukomis.
Jau dabar iš mažesnių vaikų atiminėjami mobilieji telefonai. Klaipėdos policija apie tokius nusikaltimus per metus gauna apie 100 pranešimų.
„Tarp vaikų egzistuoja įvairios reketo formos. Mokyklose mokamos baudos už tariamus įžeidimus, nesusimokėjus laiku pradedamos skaičiuoti palūkanos.
Turima mokėjimo kortelė net palengvins jaunųjų reketininkų užduotį, nes skriaudžiamas vaikas nebegalės pasakyti, kad jis neturi pinigų“, – būsimus pavojus įžvelgė V.Lideikytė.
Rūpinasi saugumu
O „Swedbank“ Klientų aptarnavimo departamento direktorė Loreta Lapinskaitė ramina, kad vaikų kortelei galioja speciali saugumo programa.
Jei kas nors neteisėtai pasinaudotų vaiko kortele, bankas pasiruošęs kompensuoti nustatytą dienos operacijų limitą siekiančius nuostolius.
L.Lapinskaitės teigimu, ši 7-13 metų vaikams skirta programa padės mokytis planuoti savo išlaidas, susitaupyti.
„Kortelėje esančios lėšos yra tie patys kišenpinigiai, tačiau, skirtingai nuo kasdien duodamų kelių litų, vaikas pats gali mokytis racionaliai naudoti kortelėje esančią didesnę sumą.
Tėvai kartu su savo atžalomis interneto banke gali stebėti, kaip vaikas leidžia pinigus, taip pat mokyti juos taupyti“, – privalumus vardijo L.Lapinskaitė.
Per daug nori iš mažamečių?
Tačiau „Swedbank“ iniciatyva mažamečius vaikus supažindinti su elektroninėmis mokėjimo priemonėmis kelia abejonių vaikų teisių apsaugos specialistams.
„Pradinių klasių vaikams tai yra per didelė atsakomybė. Septynmečiai dar yra nemotyvuoti ir nemoka naudotis pinigais.
O mokytis, kaip naudotis pinigais, jiems turėtų pakakti ir kasdien duodamų kišenpinigių“, – mano Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Gražina Aurylienė.
Mokiniai tarpusavyje varžosi mobiliųjų telefonų kaina.
Vaikų psichologai baiminasi, kad dabar jie ims varžytis kortelių sąskaitose turimų pinigų suma.
Už vaikus nuspręs tėvai
Mažamečius auginantys tėvai „Swedbank“ naujieną vertina skirtingai.
„Aš kasdien vaikui duodu 5 litus. Bankomate jis išsigrynins mažiausiai 20 litų.
Jeigu jų iš karto neišleis, tai kelias dienas vis vien jis naudos grynuosius pinigus“, – teigė bankininkų sumanymu abejojantys tėvai.
„Paslauga yra siūloma ne vaikams, o jų tėvams. Tiktai jie nuspręs, ar jų vaikams ši priemonė yra tinkama“, – kritikams atkerta „Swedbank“ atstovė L.Lapinskaitė.
Išduoda keturiolikmečiams
* Su tėvų arba vaikų globėjų sutikimu mokėjimo kortelės nepilnamečiams nuo 14 metų išduodamos įvairiuose šalies bankuose: „Swedbank“, SEB, Ūkio, „Snoro“, „DnB Nord“ bankuose.
* Vien „Swedbank“ nuo 2007 m. lapkričio 14-17 metų paaugliams yra išdavęs daugiau nei 20 tūkst. mokėjimo kortelių.
* Ūkio banko klientai prie savo sąskaitos gali gauti papildomą kortelę, kuri yra skirta vaikams nuo 10 iki 14 metų. Tokiu atveju vaikas pagal nustatytą limitą gali naudoti tėvų sąskaitos pinigus.
* Vaikams nuo septynerių metų mokėjimo korteles nusprendė išduoti vienintelis „Swedbank“.
* „DnB Nord“ banko užsakymu šiemet rugsėjo mėnesį „Sprinter tyrimai“ atliko šalies gyventojų finansinės elgsenos tyrimą. Vaikams kišenpinigių duoda apie 70 procentų apklaustų gyventojų, o į vaiko turimą mokėjimo kortelę pinigų perveda aštuoni procentai apklaustųjų.
Pasiūlymas – neteisėtas?
Henrikas Mackevičius, advokatas
„Civilinis kodeksas nustato, kad nepilnamečiai iki 14 metų turi teisę savarankiškai sudaryti smulkius buitinius sandorius, jei jiems nėra nustatyta notarinė ar kita speciali forma.
Kitaip tariant, mažametis gali parduotuvėje nusipirkti prekę už grynuosius pinigus. Tačiau atsiskaitymas mokėjimo kortele jau yra ne smulkus buitinis sandoris, bet bankinė operacija, kuriai nustatyta speciali forma: PIN kodo surinkimas arba asmens parašas.
Mažametis teisiškai yra neveiksnus, todėl jo parašas ant čekio neturi jokios juridinės galios.
Kita vertus, į mokyklą pradėję eiti septynmečiai dažniausiai yra visiškai neraštingi, o kartais pasirašyti dar nemoka net paso pasiimti ateinantys šešiolikmečiai paaugliai.“

Dienraštis „Lietuvos rytas“
Alvydas ZIABKUSS
2009 m. lapkričio 2 d.

Share this post