Vasario pradžioje Klaipėdoje areštavus laivą „Porsoy“, jo įgula atgavo 120 tūkst. Lt. Kitas laivas – „Nijord“ su kroviniu visą savaitę stovėjo, nes jūrininkai, negaunantys atlyginimų, atsisakė išplaukti iš Klaipėdos uosto.
Refrižeratorinis laivas „Porsoy“, plaukiojantis su Sent Vinsento ir Grenadinų vėliava ir gabenantis šaldytą žuvį iš Norvegijos į Europą, Klaipėdos uoste stovėjo nuo spalio ir buvo remontuojamas AB Vakarų laivų gamykloje.
Nuo to laiko atlyginimai 6 „Porsoy“ jūrininkams, Rusijos piliečiams (laivo kapitonas iš Kaliningrado, o visi kiti iš Murmansko srities), nebuvo mokami. Todėl jie dar prieš Naujuosius metus kreipėsi į Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) inspektorių, dirbantį Klaipėdoje, Andrejų Černovą. Pastarasis išsiuntė raštą šio laivo savininkui Norvegijoje, skambino jam telefonu, tačiau šis neatsiliepė.
Sausio vidury buvo atnaujinti remonto darbai, atsiskaityta su gamykla, agentais, ir laivas buvo paruoštas išplaukti. Dėl jūrininkų atlyginimų buvo pasakyta, kad kai laivas išplauks iš uosto, tada jiems būsią pervesti pinigai. Tai ITF inspektoriaus netenkino, jis pareikalavo bankinės garantijos. Tačiau jokio dokumento nebuvo gauta. Todėl buvo priimtas sprendimas kreiptis į teismą, kad laivas būtų areštuotas. Kadangi įgulos kolektyvinėje sutartyje buvo nurodyta, kad visi ginčai ir klausimai turi būti sprendžiami Norvegijos teisme, todėl susisiekus su Norvegijos profsąjunga nuspręsta, kad laivas bus areštuotas Klaipėdoje, o teismo procesas vyks Norvegijoje.
Laivo įgulos narių vizų galiojimo laikas baigėsi, visi jie sausio vidury išvyko į namus. Vienas jų būdamas Klaipėdoje susirado kitą laivą ir išskrido dirbti jame. „Porsoy“ buvo praktiškai uždarytas, netrukus atvyko laivo kapitonas norvegas, paskui ir nauja įgula.
Prieš išvykdami 6 jūrininkai pasirašė susitarimą su advokato Henriko Mackevičiaus kontora, pateikė visus dokumentus, kurių reikia laivui areštuoti. Ir pirmomis vasario dienomis jūrininkų prašymu laivas „Porsoy“ buvo areštuotas likus maždaug savaitei iki jo išplaukimo.
Kadangi laivo savininkas šešiems jūrininkams buvo skolingas apie 120 tūkst. Lt, todėl kreiptasi į Klaipėdos apygardos teismą. A. Černovas pabrėžė, kad Lietuvos teismai jau pradėjo ir operatyviai, ir profesionaliai atlikti laivų areštus.
Tik areštavus laivą, savininko atstovai susisiekė su ITF inspektoriumi ir paprašė nurodyti vieną sąskaitą, į kurią būtų galima pervesti pinigus. Jis sumokėjo ir už Lietuvos, ir už Norvegijos advokatų išlaidas. Norvegijoje advokatas jau buvo pradėjęs rengti dokumentus teismo procesui.
Vasario 12 d. pinigai jau buvo pervesti į Norvegijos profsąjungos sąskaitą. Tądien po pietų advokatas nunešė prašymą panaikinti laivo areštą. Klaipėdos apygardos teismas vėlgi labai operatyviai priėmė sprendimą.
Vasario 17 d. Norvegijos profsąjunga padarė pavedimus ir praėjusią savaitę „Porsoy“ jūrininkai pranešė A. Černovui gavę visus pinigus.
Atsisakė išplaukti
Laivas „Porsoy“ išplaukė vasario 14 d., o 15 d. A. Černovui paskambino jau kito laivo – „Nijord“, plaukiojančio su Belizo vėliava, jūrininkai iš Sankt Peterburgo srities. Jų laive buvo 9.
Laivas stovėjo prie AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos naudojamos krantinės, į jį buvo kraunama 3,5 tūkst. t miežių. Kadangi šio laivo jūrininkams daugiau kaip du mėnesius nebuvo mokami atlyginimai (pinigai buvo atsiųsti tik laivo kapitonui, kuris jau rengėsi palikti laivą, ir dar vienam jūrininkui), įgulos nariai pareiškė uždarą laivo triumus ir neplauksią iš uosto. Jie paprašė ITF pagalbos.
Problemų kilo dėl šio laivo operatoriaus pasikeitimo. Iš pradžių „Nijord“ operatorė buvo viena Latvijos kompanija, o paskui laivo valdymą perėmė Sankt Peterburgo kompanija. Ir šį kartą buvo pasakyta, kad kai laivas išplauksiąs iš uosto, kai bus gauti pinigai už frachtą, būsią atsiskaityta ir su jūrininkais.
Iš vėl su advokatu susitarta, kad būtų rengiami dokumentai dėl laivo arešto. Šią situaciją apsunkino tai, kad laive buvo krovinys. „Nijord“ buvo nuplukdytas ir prišvartuotas prie LKAB „Klaipėdos Smeltė“ naudojamos krantinės ir stovėjo nuo vasario 15 iki 22 d. Taigi pakrautas laivas buvo priverstas laukti visą savaitę.
Šiems jūrininkams skola už du su puse mėnesio buvo 50 tūkst. JAV dolerių. Sankt Peterburgo kompanijos atstovas atvyko vasario 20 d. ir atsiskaitė su įgula. 21 d. vakare su traukiniu iš Vilniaus jie išvyko į Sankt Peterburgą. Iš geležinkelio stoties paskambino, kad viskas vyko be jokių incidentų. Tą pačią dieną atvyko nauja įgula ir 22 d. laivas „Nijord“ išplaukė iš Klaipėdos uosto.
Dienraštis „Vakarų Ekspresas“
Dalia BIKAUSKAITĖ
2009 m. kovo 12 d.