27
Geg

Atgauti savo uždirbtus pinigus jūrininkams tampa lengviau

Teisingumo ministerijos atstovų teigimu, po antstolių reformos pasikeitęs antstolių statusas bei atsiradęs tiesioginis suinteresuotumas sėkmingomis bylų baigtimis lemia aktyvesnį jų dalyvavimą ir tokiose bylose, kuriose sprendžiami atlyginimų negavusių ar kitaip apgautų darbuotojų likimai.
Gegužės pabaigoje Klaipėdoje turėtų būti nagrinėjama byla, kurioje uždirbtus pinigus siekia atgauti laive dirbęs jūrininkas.

Jis – vienintelis iš aštuoniolikos Panamoje registruotai kompanijai priklausančio motorlaivio „Fish Island“ įgulos narių, kuris su Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF), Klaipėdos antstolių bei advokatų pagalba pasiryžo kovoti iki galo ir jau yra visai arti tikslo.

Antstolis kreipėsi į prokuratūrą
„Vakarų ekspreso“ žiniomis, minėtomis institucijomis pasikliovęs jūrininkas gali tikėtis sėkmės, mat, redakcijos duomenimis, į depozitinę sąskaitą jau yra pervesta 20 tūkst. litų jo ieškiniui užtikrinti.
Tačiau iki tol nebuvo apsieita be tam tikrų teisinių priemonių bei ryžtingų veiksmų užtikrinant, kad jos būtų įgyvendintos.

Po to, kai dalis jūrininkų, iš kurių vėliau kovoti iki galo liko tik vienas, dėl negautų atlyginimų kreipėsi į teismą, siekdamas apsaugoti jų interesus bei vykdydamas Klaipėdos apylinkės teismo išduotą vykdomąjį dokumentą byloje dėl 67,5 tūkst. litų skolos išieškojimo iš „Fish Island“ savininko, antstolis Albinas Zenkevičius vasario pabaigoje laivą buvo areštavęs.

Tačiau balandį paaiškėjo, jog akcinės bendrovės „Laivitė“ teritorijoje stovintis motorlaivis buvo pradėtas ardyti.

Konstatuodamas, jog tokie veiksmai mažina laivo vertę ir gali sukliudyti ieškovo naudai priimto sprendimo vykdymą, A. Zenkevičius kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą. Jos pareigūnai „Vakarų ekspresui“ patvirtino, jog šį mėnesį pagal antstolio pareiškimą pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pavykus pasiekti, kad jūrininko darbdavys įneštų piniginį užstatą, laivo areštą teismas panaikino ir „Fish Island“ dabar gali būti ardomas toliau. Nepaisant to, pradėtas ikiteisminis tyrimas bus tęsiamas, mat teisminės procedūros ardant dar areštuotą laivą buvo pažeistos.

Skolą pripažino
Panamoje registruotai kompanijai „Barbary Enterprises Ltd.“ priklausantis motorlaivis „Fish Island“, kurio agentas – uostamiesčio bendrovė „Baltlanta“, į Klaipėdą atplaukė praėjusių metų pabaigoje.
Jo įgulą sudarė 18 Ukrainos bei Lietuvos piliečių. Pastarieji, negavę atlyginimų, kreipėsi į savo ambasadą Lietuvoje, o ši pagalbos paprašė ITF inspektoriaus Klaipėdoje Andrejaus Černovo.

Šių metų sausį antstolis A. Zenkevičius, dalyvaujant ITF inspektoriui, kompanijos „Barbary Enterprises“ įgaliotam asmeniui bei laivo „Fish Island“ kapitonui, surašė faktinių aplinkybių konstatavimo protokolą, kuriame buvo patvirtinta, jog Panamos kompanijos skola tuo metu siekė beveik 56 tūks. JAV dolerių. Taip pat nurodyta, jog „Barbary Enterprises“ įgaliotas asmuo dalį pinigų įsipareigojo grąžinti jau kitą dieną, o likusius – apie 19,5 tūkst. dolerių – iki metų pabaigos.

„Vakarų ekspreso“ žiniomis, daugumos įgulos narių pretenzijos buvo patenkintos iš dalies ir jie tolesnių veiksmų atsisakė. Vis dėlto penki jūrininkai kreipėsi į teismą. Keturi iš jų taip pat sutiko gauti tik dalį atlyginimo, tad kovoje už visą savo uždirbtą sumą beliko vienas jūrininkas, kuriam darbdavys skolingas, negalutiniais duomenimis, apie 21 tūkst. litų.

Pasak jam atstovaujančio advokato Henriko Mackevičiaus, balandžio pabaigoje jau įvyko parengiamasis teismo posėdis, o gegužės 31 d. numatytas šios bylos nagrinėjimas.

Po reformos – daugiau galimybių
Teisingumo ministerijos Viešųjų ryšių tarnybos vedėjo Dainiaus Radzevičiaus teigimu, tokių bylų, kuriose apgautų darbuotojų naudai siekiama išieškoti pinigus iš darbdavių ir kuriose aktyviai dalyvauja antstoliai, visoje šalyje pastaruoju metu yra padaugėję.
D. Radzevičius neslepia, jog tai susiję su 2003 metų pradžios antstolių sistemos reforma, po kurios pasikeitė antstolių statusas bei atsirado jų tiesioginis suinteresuotumas sėkmingomis bylų baigtimis.

Kita vertus, pasak antstolio A. Zenkevičiaus, nauja tvarka suteikia daugiau vilčių ir patiems ankstesne sistema galbūt nusivylusiems žmonėms.
Po antstolių reformos naujai įsigaliojusiame LR Antstolių įstatyme atsirado naujų straipsnių, leidžiančių antstoliams ne tik vykdyti teismo sprendimus, bet ir teikti teisines paslaugas, tokias kaip tarpininkavimas vykdant turtines prievoles, faktinių aplinkybių konstatavimas ir kt.
Tai atveria galimybes antstoliams savarankiškai modeliuoti tam tikras situacijas, jas fiksuoti įstatymų numatyta tvarka ir, atsižvelgiant į antstolių profesionalumą, drąsą, pagaliau, vaizduotę, sudaryti palankias sąlygas nuskriaustiems darbuotojams prisiteisti ar išsiieškoti savo pinigus.

A. Zenkevičiaus teigimu, minėtu „Fish Island“ jūrininko atveju toks pinigų išieškojimo modelis pritaikytas bene pirmą kartą, ir tai leidžia tikėtis, jog Klaipėdoje anksčiau dažnai buvusių jūrininkų streikų, bado ir panašių akcijų ateityje bus gerokai mažiau ar visai nebeliks.

UAB „Vakarų Ekspresas“
Sigitas Čepaitis
2004 m. gegužės 27 d.

Share this post